а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хорски

хорска
Вид збор: Придавка
Ранг: 23621
1. Кој се однесува на хор.
Англиски: chorus
Употреба: Музика и танц
Примери:
Хорската уметност.
Хорска група.
2. Кој се изведува од хор.
Примери:
Хорска рецитација.
Хорско пеење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи