а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хормон

мн. хормони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18225
Материја во крвта што се излачува од жлездите со внатрешна секреција.
Англиски: hormone
Употреба: Медицина
Изведенки
хормонски прид.
хормонскиот
Пример: хормонско лекување