а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хоризонтален

хоризонтална
Вид збор: Придавка
Ранг: 16756
Паралелен со линијата на хоризонтот.
Англиски: horizontal
Примери:
хоризонтална линија
хоризонтална оска
хоризонтална положба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи