а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хоризонтала

мн. хоризонтали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19433
1. Права, хоризонтална црта, паралелна со површината.
Англиски: horizontal Албански: horizontale
Употреба: Математика
2. Линија што ги соединува на карта точките на месностите што лежат на иста височина.
Англиски: horizontal Албански: horizontale
Употреба: Географија
Примери:
По хоризонталата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи