а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хонорира

хонорираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Определи, определува, плати, плаќа хонорар.
Албански: honoroj, shpërblej
Употреба: Економија
Примери:
Статиите се хонорираат.
2. Оддаде, оддава почест.
Англиски: honour Албански: honoroj, shpërblej
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК