а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хонорар

мн. хонорари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10027
Парична награда по договор за извршена работа на писатели, артисти; на адвокати, лекари и др.
Англиски: royalty Албански: honorar
Употреба: Економија
Примери:
Авторски хонорар.
Хонорар за прекувремена работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК