а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хонорарец

мн. хонорарци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28944
хонорарен работник
Англиски: freelancer Албански: punëtor honorar, i pavarur
Употреба: Економија
Примери:
Вработија три нови хонорарци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК