а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хонорарен

хонорарни
Вид збор: Придавка
Ранг: 28790
1. Кој се однесува на хонорар.
Англиски: temporary Албански: honorare
Употреба: Економија
Примери:
Хонорарна работа.
Хонорарна служба.
2. Кој добива само хонорар а не месечна плата.
Англиски: temporary Албански: honorari
Примери:
Хонорарен службеник.
Хонорарен предавач.
Хонорарен асистент.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи