а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хомофобија

(едн.) хомофобијата
Вид збор: Именка, женски род
Страв, омраза, предрасуди или дискриминација против лица од хомосексуална ориентација, или луѓе кои се сметаат за такви.
Англиски: homophobia
Примери:
институционална хомофобија
Изведенки
хомофобичен прид.
хомофобичниот
Пример: хомофобичен испад
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК