а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хипертрофија

(едн.) хипертрофијата
Вид збор: Именка, женски род
Неприродно зголемување на некој орган поради болест, засилена работа и сл.
Англиски: hypertrophy
Употреба: Медицина
Примери:
Хипертрофија на срцето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК