а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хидро

Вид збор: Префикс
Ранг: 41223
Прв составен дел на некои сложенки кој има значење: воден, сврзан со водата, течноста.
Англиски: hydro
Употреба: Физика
Примери:
хидроавијација, хидроенергија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК