а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хидросистем

мн. хидросистеми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52799
систем за наводнување
Англиски: hydro system
Употреба: Земјоделство
Примери:
До нив допираат водите од регионалниот хидросистем и земјата е исклучително плодна.