а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хидрометеорологија

(едн.) хидрометеорологијата
Вид збор: Именка, женски род
Наука што го проучува токот на водата меѓу долниот дел на атмосферата и Земјината површина.
Англиски: hydrometeorology Албански: hidrometeorologji
Употреба: Географија , Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК