а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хидроенергија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Енергија што ја содржи водениот тек.
Англиски: water power
Употреба: Физика
Изведенки
хидроенергетски прид.
хидроенергетскиот
Пример: хидроенергетски систем