а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хидроелектричен

хидроелектрични
Вид збор: Придавка
Ранг: 40263
Што произведува електрицитет со помош на водена енергија.
Англиски: hydroelectric
Употреба: Технологија
Примери:
хидроелектрична централа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК