а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хидродром

мн. хидродроми
Вид збор: Именка, машки род
Аеродром на вода.
Употреба: Транспорт
Примери:
Езерото се соочуваат со нови опасности од изградба на некаков хидродром на неговата водена површина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК