а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хидрогенски

хидрогенска
Вид збор: Придавка
Ранг: 35695
Кој се однесува на хидроген.
Англиски: hydrogen Албански: hidrogjeni, hidrogjenik
Употреба: Физика
Примери:
хидрогенска бомба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК