а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хидроакумулација

мн. хидроакумулации
Вид збор: Именка, женски род
Акумулација на вода за наводнување или производство на електрична енергија.
Англиски: dam
Примери:
За хидроакумулацијата се зборува одамна.