а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хидра

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44338
1. Во старогрчката митологија - многуглава змија.
Англиски: Hydra Албански: Hydra, gjarpër shumëkrerësh
Употреба: Митологија
2. Непријателска сила.
Албански: fuqi armiqësore
Употреба: Преносно значење
Примери:
Хидрата на војната.
3. Мал слатководен полип.
Латински: Hydra viridis Англиски: Hydra Албански: hidra
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК