а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хидраулика

(едн.) хидрауликата
Вид збор: Именка, женски род
Во физиката - наука за законите на рамнотежата и за движењето на течностите.
Англиски: hydraulic Албански: hidraulika
Употреба: Физика