а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хибридизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37275
Вкрстување на различни видови растенија или животни за да се добијат нови, поквалитетни видови.
Англиски: hybridize Албански: hibridizim
Употреба: Ботаника , Земјоделство