а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

херпес

(едн.) херпесот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29561
Вирусна болест што предизвикува ситни меурчиња на слузокожата во пределот на усните, носот и половите органи.
Англиски: herpes
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК