а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хермафродит

мн. хермафродити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23087
Организам што има полови органи или признаци на обата пола.
Англиски: hermaphrodite
Употреба: Биологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК