а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хербариум

мн. хербариуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22807
Збирка на засушени и пресувани растенија што служи за учење на ботаника.
Англиски: herbarium Албански: herbarium
Употреба: Ботаника