а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хепатит

Вид збор: Именка, машки род
Хепатит или Хепатитис претставува оштетување на црниот дроб, предизвикано од воспалителни клетки во ткивото на црниот дроб.
Латински: hepatitis Англиски: hepatitis
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи