а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хендикеп

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19343
1. Во спортот - пречки, тешкотии што му се јавуваат на учесник.
Англиски: handicap Албански: paaftësi, hendikep
Употреба: Спорт
Примери:
Исклучувањето на халфот беше хендикеп за домашните.
2. При коњски трки - додавање тегови на подобри коњи.
Англиски: handicap Албански: pengesë
Употреба: Спорт
3. тешкотија, проблем, недостаток
Англиски: disadvantage, drawback Албански: dizavantazh, hendikep
Употреба: Преносно значење