а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хендикепира

хендикепираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 54256
Спречи, спречува, отежни, отежнува, стави, става во понеповолна положба.
Англиски: handicap
Примери:
Лошото време ги хендикепира гостите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК