а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хемотерапија

мн. хемотерапии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19322
Третман на болести, вклучувајќи рак, со хемикалии.
Англиски: chemotherapy
Употреба: Медицина
Примери:
Лекувањето е насочено кон отстранување или забавување на текот на болеста со комбинација на хирургија, зрачење, хемотерапија или хормонско лекување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК