а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хемија

мн. хемии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7378
1. (едн.) Наука што го изучува строежот на материите и нивното претворање едни во други; учебен предмет.
Англиски: chemistry Албански: kimia
Употреба: Образование , Хемија
Примери:
Аналитична хемија.
Неорганска и органска хемија.
Го положив испитот по хемија.
2. Учебник по овој предмет.
Англиски: textbook Албански: kimia
Употреба: Образование , Разговорно , Хемија
Примери:
Излегоа нови хемии за први и втори клас.
3. Квалитетниот состав на нешто.
Англиски: ingredients Албански: përmbajtja kimike
Употреба: Преносно значење
Примери:
Хемијата на крвта.