а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хемичар

мн. хемичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20573
1. Специјалист по хемија.
Англиски: chemist Албански: kimist
Употреба: Хемија
2. Кој се зинимави со хемија: студент по хемија, работник во хемиската индустрија.
Англиски: chemist Албански: kimist
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК