а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хематоген

ематогениот
Вид збор: Придавка
1. Што доаѓа преку крвта.
Англиски: hematogenic
Употреба: Медицина
Примери:
хематогени бактерии
2. Што создава крв.
Англиски: hematogenic
Употреба: Медицина