а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хелиотропизам

хелиотропзмот
Вид збор: Именка, машки род
Својство на некои растенија да се вртат кон изворот на светлината.
Англиски: heliotropism Албански: heliotropizëm
Употреба: Ботаника