а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хелиограф

мн. хелиографи
Вид збор: Именка, машки род
1. Телескоп со апарат за фотографирање на сонцето.
Англиски: heliograph Албански: heliograf
Употреба: Астрономија
2. Уред за автоматско бележење на трајноста на сјаењето на сонцето.
Англиски: heliograph Албански: heliograf
Употреба: Физика
3. Уред за светлосни сигнали.
Англиски: heliograph Албански: heliograf
Употреба: Технологија