а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хелидром

мн. хелидроми
Вид збор: Именка, машки род
Место уредено за полетување и слетување, за сместување и за одржување на хеликоптери.
Англиски: heliport
Употреба: Транспорт