а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хеленист

мн. хеленисти
Вид збор: Именка, машки род
Историчар или обожавател на хеленистичката култура.
Англиски: hellenist
Употреба: Историја