а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хекатомба

мн. хекатомби
Вид збор: Именка, женски род
1. Кај старите Грци - голема жртва, првобитно од сто бика, вола.
Англиски: hecatomb Албански: hekatombë
Употреба: Историја
2. Масовно истребување, масовен колеж.
Англиски: mass murder Албански: vrasje masive
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК