а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хатишериф

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40465
Султанов указ од 1839 г. со кој им се дадени права на христијаните во Турската Империја.
Англиски: edict Турски: şerif
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи