а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хармоничен

хармонични
Вид збор: Придавка
Ранг: 9318
1. благозвучен, мелодичен
Англиски: harmonic
Употреба: Музика и танц
Примери:
Хармонични гласови, хармоничниот шум на реката.
2. Строен, симетричен во распрелелбата на своите делови.
Англиски: harmonic
Примери:
Хармоничен развој на општеството.
Нејзината хармонична снага.
хармонична архитектура