а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

харем

харемот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7440
1. Женските одделенија на муслиманска куќа.
Англиски: harem Турски: harem Албански: harem
Примери:
И го внесоа во царскиот харем.
2. Сите жени и наложници на еден маж - во земји каде што е дозволено многуженството.
Англиски: harem Турски: harem Албански: harem
Примери:
Секоја година харемот се зголемуваше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи