а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фрла

Види и: фрли (св.)
фрлаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 758
1. фрли
Англиски: throw Албански: hedh
2. Се разведува, ја остава жената.
Англиски: divorce Албански: ndahem, divorc
Употреба: Дијалектен збор
3. (се фрла) се фрли
Англиски: throw Албански: hedh
4. (се фрла) се разведува, се остава
Англиски: divorce Албански: ndahem, divorc
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК