а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фратрија

мн. фратрии
Вид збор: Именка, женски род
1. Во времето на родовското устројство - собир од неколку родови.
Албански: fratëri, tubim i disa fiseve
Употреба: Историја
2. братство, задруга, племе
Англиски: brotherhood Албански: vëllazëri
Употреба: Историја