а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фотографија

мн. фотографии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 975
1. Снимање со фотографски апарат.
Англиски: photography Албански: fotografi, foto
2. снимка, слика
Англиски: photography Албански: fotografi
Примери:
Момент(ал)на фотографија.