а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фотоволтаика

(едн.) фотоволтаиката
Вид збор: Именка, женски род
Технологија за директно претворање на сончевата во електрична енергија.
Англиски: photovoltaics Албански: fotovoltaike
Употреба: Технологија
Изведенки
фотоволтаичен прид.
фотоволтаични
Пример: фотволтаични модули
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК