а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фотоапарат

мн. фотоапарати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15884
Фотографски апарат.
Англиски: camera
Примери:
Каде исчезнаа сите камери, фотоапарати и снимки од центарот?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК