а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фотелја

мн. фотелји
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3100
Удобна, мека голема столица за одмор во која човекот може да се навали.
Англиски: armchair Албански: kolltuk
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК