а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фота

Вид збор: Именка, женски род
1. Игра на момчиња и моми со давање залог.
2. Самиот залог.
Албански: fotë, peng
Примери:
Играат фота.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК