а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фосфор

(едн.) фосфорот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28534
Хемиски елемент со хемиски број 15 се јавува во разни бои и свети на темно.
Латински: Phosphorus (P) Англиски: phosphorus
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК