а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фортификација

мн. фортификации
Вид збор: Именка, женски род
1. Военоинженерска наука за утврдување на места.
Англиски: fortification Албански: fortifikikim
Употреба: Воен термин
2. тврдина, крепост, утврдување
Англиски: fortress Албански: frotifikatë
Употреба: Воен термин