а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фортисимо

Вид збор: Прилог
Уште посилно, погромко, со уште пополн глас.
Англиски: fortissimo
Употреба: Музика и танц
Изведенки
фортисимо ср.
Место во музичко дело што се исполнува на овој начин; самото такво исполнување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК