а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

форсиран

форсирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 45135
Забрзан, засилен; со форсирано темпо.
Англиски: forced
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) форсиран марш
форсиран мат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК